Корисні поради "Як навчити дитину знайомитися та знаходити друзів"

Слід визнати, що вміння дружити — справді досить цінна якість, яка приносить радість і відчуття повноти життя всім, хто в цьому бере участь. Але як навчити дітей дружити?

Не секрет, що друзів не купиш у супермаркеті... Бажано навчити дитину дружити ще в дошкільному віці. Адже подорослішавши, дітям складніше знаходити спільну мову зі своїми однолітками. Коли ми відправляємо свого малюка в дитсадок, розраховуємо на те, що там він навчиться дружити, контактувати з новими людьми, нести відповідальність перед іншими за свої вчинки. Однак це не завжди відбувається так швидко, як ми очікуємо, адже не всі діти однаково легко йдуть на контакт і знаходять місце у своїй соціальній групі. Тож, малюк відвідує сад дуже неохоче. Проблему необхідно вирішувати, щоб не допустити травмування дитячої психіки.

Уміння дружити закладається з самого раннього віку, коли діти вчаться налагоджувати контакт. Але не всім дітям дружба дається однаково легко. Усі діти різні за характером та здібностями адаптації до нових умов. Жваві та компанійські малюки часто не відчувають особливого дискомфорту від переміни обстановки, тоді як боязкі та сором’язливі крихітки буквально переживають справжню трагедію від розлуки з мамою. Налагодити спілкування таким дітям значно важче. Чудово,коли в сім’ї є кілька діток, які можуть грати один з одним. Тоді навички спілкування, дружби приходять самі собою.А от якщо малюк росте один, батькам потрібно допомогти малюкові встановити контакт з дітками- знайомитися, дружити. Батьки можуть багато в чому допомогти своїй дитині. Наші поради допоможуть вам змінити ситуацію.

1.Перші друзі.

Першими друзями для малюка стають його іграшки. Їх він бере до себе в ліжко, годує їх і вкладає спати. Саме на прикладі іграшок батьки можуть дати малюкові перші пояснення поняття дружби.

2. Розповідаємо дитині про дружбу

Все, про що ми говоримо зі своїми дітьми, вони вбирають як губка і зберігають в пам’яті на довгі роки. Тому бесіди про дружбу не тільки цікаві, але й корисні. Дуже важливо розповідати про такі якості, як доброта, вірність, бажання допомогти, підтримати. Але не варто говорити малюкові, з ким «він повинен дружити», а з ким ні. Такі речі можуть викликати недовіру. Важливо розповідати щиро, даючи зрозуміти, що друзі для людини як рідні люди, з якими можна поділитися найпотаємнішим, і завжди покликати на допомогу.

3.Перше знайомство.

Дитині буде набагато простіше налагодити контакт з новими знайомими, якщо вона знатиме фрази, з яких починати розмову. Малюк швидше увіллється в гру, якщо зможе сказати: «Привіт, мене звати Сергійко , можна з вами погратися?» Вчіть малюка найпростішим фразам: «Добрий день!», «Дякую!», «Як тебе звуть?», «Чи можна мені погратися твоєю машинкою?» Якщо дитина соромиться інших, спробуйте вдома пограти в таку гру: візьміть улюблені іграшки та відтворіть можливі ситуації знайомства.

Обговорюйте варіанти поведінки з іншими дітьми ще до того, як відведете малюка до дитсадка. Наприклад, прийшовши додому з ігрового майданчика, ви можете обговорити зі своїм чадом поведінку інших дітей, ситуації, які виникали, і варіанти виходу з них.

4.Особистий приклад батьків.

Велику роль на формування дружби дитини відіграє особистий приклад батьків. Якщо малюк бачить, як мама і тато спілкуються , допомагають своїм друзям, то це сприяє тому, що дитина з легкістю буде заводити друзів.

5.Хвилина підтримки.

Немає “дрібних дитячих проблем”! Якщо вашій дитині погано через сварку з кращим другом, не варто казати: “Ну нічого! Знайдеш собі іншу подружку!”. Прийміть емоції дитини, проживіть із нею цей сум або навіть біль. І спробуйте допомогти помиритись або зрозуміти, що конкретно ця маленька людина зараз не готова дружити. Ми, дорослі, концентруємося на вирішенні проблеми, але іноді нам потрібно спочатку вислухати дитину, визнати і прийняти її почуття, і цього буде достатньо. Скажіть так: "Схоже, у тебе сьогодні невдалий день" або "Я бачу, ти чимось засмучений". Якщо ваша дитина розкриється і розповість, в чому проблема, ви можете продовжити "віддзеркалювати" її почуття: "Тобі було прикро, коли він/вона так сказала" або "Це так неприємно!", Так ви покажете, що розумієте дитину. Ви можете також запитати: "Хочеш, я обійму тебе?"

6.Не перестарайтеся

Так, це важко – бачити, як ваша дитина страждає, але пам'ятайте про те, що почуття дитини можуть швидко змінитися. Сьогодні вона говорить, що ненавидить такого-то хлопчика, а через кілька днів скаже, що вони стали кращими друзями і навпаки. Це тому що дітям не вистачає почуття перспективи. Вони просто ще не пожили досить довго, щоб дивитися на речі ширше! Якщо одногрупник зачепив вашу дитину, ви напевно захочете "розібратися" з батьками кривдника. Не треба. Ви хочете захистити своє чадо, але ви ж не хочете, щоб конфлікт поширився і на батьків. Звичайно, у разі небезпеки для вашої дитини потрібно діяти, у всіх інших випадках дозвольте дітлахам приймати самостійні рішення, попереджаючи про можливі наслідки. Так дитина навчиться нести відповідальність, робити рішучі кроки, проявляти ініціативу, в тому числі й у спілкуванні із однолітками. Інколи буває так, що батьки ворогують, а діти продовжують товаришувати один з одним. В разі, якщо малюк продовжує скаржитися на конкретну дитину в групі, що не дає влитися до колективу, варто поговорити із вихователем .

7. Шкідлива порада

Не вчіть дитину «купувати» дружбу за частування або цікаві іграшки. Іноді це допомагає встановити контакт з іншими дітьми, проте може статися і так, що з вашою дочкою дружитимуть тільки допоки вона дає гратися своєю красивою лялькою. Краще навчіть малюка щось робити своїми руками: складати фігурки з паперу, робити намисто з шелестких цукеркових обгорток. Тоді діти самі захочуть дружити з вашим чадом, щоб узяти участь у цікавому процесі і навчитися робити щось нове.

8. Розвиваємо впевненість

Впевненість у собі відіграє серйозну роль у формуванні відносин у новому колективі. Важливо підвищити самооцінку малюка. Хваліть його за гарні вчинки вдома, порадьте продемонструвати в садку свої уміння, які можуть бути привабливими для інших дітей Малюк, який знає, що його люблять, що світ навколо нього безпечний і що до його думки дослухаються, не матиме істотних проблем у спілкуванні. Якщо хтось і відмовиться з ним дружити, він легко знайде собі місце в іншій компанії. Щоб зміцнювати у дитини відчуття впевненості, ставтеся до неї як до особистості, поважайте її рішення, вчіть бути самостійною.

9. Звичка ділитися.

Треба ділитися і мінятися іграшками з іншими дітьми. Саме так малюк вчиться чути свого співрозмовника, враховувати його інтереси, вести перемовини. Він має навчитися цьому ще до того, як піде в садок. Уміння ділитися сприяє тому, що дитина швидше стає для когось товаришем. Наприклад, дорослі можуть запропонувати своєму малюку роздати цукерки дітям на дитячому майданчику чи в садочку.

10. Навик миритися.

Величезне значення на вміння дружити надає навик миритися. Адже справжній друг повинен вміти прощати і просити прощення. Для формування цієї навички будуть корисними віршики мирилки. Діти із задоволенням зможуть ними скористатися.

11.Приємний подарунок

Дитині можна запропонувати готувати подарунки для своїх приятелів на їх дні народження або на новий рік. Вирушаючи до друзів, намалюйте малюнок або спечіть пиріг. Дитина має розуміти, що в гості з порожніми руками не ходять.

12. Створіть умови для гри

Саме під час спільної гри відбувається магія: обмін емоціями, відпрацювання надважливих соціальних навичок. Усе дуже просто: запрошуйте до себе друзів із дітьми, яким затишно один з одним. Пропонуйте їм цікаве спільне заняття і ….спостерігайте. Дуже часто такі зустрічі стають початком довгої й доброї історії.

13. Розповідайте і читайте казки та оповідання про дружбу, переглядайте повчальні мультфільми

Казки про дружбу вчать як правильно поводитися з друзями. Читаючи, важливо ставити дітям питання: «Що саме ти зрозумів?», «Який можна зробити висновок?», «Як би ти вчинив?». «Чорна курка», «Чарівник смарагдового міста», «Пряниковий будиночок», «Пес і вовк», «Тимур і його команда», «Денискіні оповідання» — ці казки та оповідання про дружбу сміливо можна читати дітям . А можна придумати і свою казку, самим або разом з дитиною. Це буде сімейна казкотерапія. Придумуємо казку, в якій дитина проживає якісь важкі для нього ситуації, які йому складно вирішити або подолати самостійно. І обов’язково закінчуємо казку тим, що знайдений вихід і спосіб подолання труднощів. Так у житті дитині буде легше справлятися з труднощами в спілкуванні. Окремо влаштуйте «Відеоісторії» — перегляди повчальних мультиків на тему дружби. Серед них назвемо «Квіти дружби» та «Не треба ображати друзів» із серії «Уроки тітоньки Сови», мультфільм про справжню дружбу «Струмочок»

14. Міжнародний день друзів

У календарі є кілька особливих днів, що присвячені дружбі й набули світових масштабів. Міжнародний день друзів, який щороку відзначають 9 червня, — неофіційне свято. Однак це не завадило його популярності. Перші згадки про нього сягають 30-х років минулого століття, а визнають свято у багатьох країнах світу. Тож в цей день обов’язково привітайте своїх близьких з Міжнародним днем друзів та побажайте їм щастя, миру та взаєморозуміння.

Дружба детей рисунок детей» – картка користувача Забазайченко А. у ...

Озброївшись цими знаннями, ви з легкістю відправите дитину в дитячий сад. Пам'ятайте, що кожна дитина індивідуальна і не вимагайте від неї відповідності суспільним стандартам.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування